آموزش تهیه تکه دوزی روی لباس

آموزش تهیه تکه دوزی روی لباس

معرفی هنر اپلیکه

امروزه افراد زیادی برای خرید پارچه، لباس، کیف و کفش کالاهایی را خریداری می‌کنند که متفاوت، جذاب و هنری باشد. این کالا ها دستساز می‌باشند و با ایده‌ و خلاقیت های گوناگون ساخته می‌شوند. شاید یکی از علت های داغ شدن بازار محصولات سنتی در چند سال اخیر نیز همین مسئله باشد. لباس هایی که روی پارچه آن ها سوزن دوزی صورت گرفته باشد، جلیقه‌هایی که پارچه‌اش پولک دوزی، آینه کاری داشته باشند، تکه دوزی محسوب می‌شوند. در بین این هنرها که به هنر دست معروف می‌باشند، اپلیکه یا تکه دوزی روی پارچه مخصوصا پارچه لباس عروس، لباس شب و لباس‌های مجلسی نیز دارای مخاطبان بسیاری هستند. در این مطلب از بلاگ قیطون قصد داریم شما را با معنای اپلیکه، نحوه ساخت آن و کاربرد و مواردی که می‌توان از آن استفاده نمود، آشنا نماییم.

آشنایی با اپلیکه یا تکه دوزی

ممکن است همه‌ی ما ترکیب تکه دوزی به وسیله پارچه و بیشتر از آن چهل تیکه را به دلیل رومیزی، روتختی‌، لباس، لحاف و کیف‌های چهل تکه‌ شنیده باشید. اما قابل توجه است بدانید که اپلیکه بسیار چیز عجیب و جالب و پیچیده‌ای نمی‌باشد و همان تکه دوزی خودمان می‌باشد که به زبان انگلیسی به هنر تکه دوزی با پارچه، اپلیکه «Applique» گفته می‌شود. در اصل می‌توان گفت اپلیکه به معنای جدا نمودن تکه‌های پارچه و متصل نمودن آن بر روی لباس، پارچه، کیف، کفش و… می‌باشد.

آیا اپلیکه دوزی  فقط روی لباس‌های مجلسی صورت می‌گیرد؟

بسیاری از مردم اصطلاح اپلیکه را با اپلیکه‌های گیپور و دانتل روی لباس ‌های مجلسی به خاطر می‌آورند. به این معنی که تعریفی که در بین مردم از این واژه جا افتاده است مرتبط به این قبیل از لباس‌ها است. اما در اصل هنر اپلیکه فقط به تکه دوزی بر روی لباس مجلسی و لباس عروس، آن هم فقط با دانتل و گیپور خاتمه نمی‌یابد. شما می‌توانید به وسیله انواع پارچه بر روی وسایل متنوع مانند کیف، کفش، شال، کوسن و… تکه دوزی انجام دهید. فقط باید به طرح، جنس و رنگ بندی پارچه تکه‌ دوزی شده و پارچه‌‌ای که قرار است تکه‌ پارچه‌ها روی آن دوخته بشوند، دقت نمایید تا اثر به دست آمده از این هنرتان چشم نواز و زیبا بشود.

قابل توجه است خرازی آنلاین قیطون عرضه کننده انواع تکه دوزی عروسکی، تکه دوزی گل، تکه دوزی اسپورت می‌باشد که می‌توانید آنها را به صورت آنلاین سفارش بدهید.